Oprócz tego, że piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, jest fenomenem społecznym: o piłce nożnej rozmawiamy cały czas, używamy piłkarskich metafor w życiu codziennym, porównujemy sytuacje piłkarskie z realnymi… W skrócie: piłka nożna to coś więcej niż gra, coś więcej niż sport. Przedstawimy Wam 11 ciekawostek o piłce nożnej, które powinniście znać.

Wielu piłkarzy doznaje kontuzji podczas celebrowania gola.

Gol to najbardziej emocjonalny moment w piłce nożnej. Co ciekawe, ogromna liczba graczy doznaje kontuzji podczas celebrowania tego momentu, a dokładniej: 1 na 20 kontuzji graczy ma miejsce, gdy coś pójdzie nie tak podczas celebracji.

Mundial w Brazylii w 2014 i przemoc w jej miastach

8 z 12 miast gospodarzy, w których odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii w 2014 roku, znajduje się wśród 50 najbardziej brutalnych miast na świecie.

Największa przegrana w historii piłki nożnej

Największą przegraną pomiędzy drużynami międzynarodowymi w historii piłki nożnej był mecz pomiędzy Australią a Samoa Amerykańskim 11 kwietnia 2001 roku. Ostateczny wynik to: Australia 31 – Samoa Amerykańskie 0.

Cristiano Ronalo ma całe muzeum poświęcone własnej osobie

Cristiano Ronaldo jest bez wątpienia jednym z największych piłkarzy wszech czasów i jako taki jest obiektem bardzo zróżnicowanych opinii. Są tacy, którzy go kochają i tacy, którzy nie darzą go zbytnią sympatią. Między innymi z takich powodów, jak: facet w 2013 roku otworzył całe muzeum o sobie.

Najmłodszy profesjonalny gracz na świecie

Jak wszyscy wiemy, piłka nożna to biznes jak żaden inny i generuje o wiele, wiele więcej pieniędzy niż można sobie wyobrazić… W konsekwencji zdarzają się rzeczy takie jak ta: zatrudnienie rocznego i 8-miesięcznego chłopca jako profesjonalnego piłkarza w klubie sportowym w Belgii.

Pierwszy telewizyjny mecz w historii

Pierwszy mecz piłkarski transmitowany na żywo w telewizji odbył się w 1937 roku. Był to towarzyski mecz pomiędzy drużynami Arsenalu A i B w kwietniu tamtego roku. Czy wiesz, gdzie narodziła się piłka nożna? Poznaj całą obszerną historię: https://www.legia24.pl/gdzie-narodzila-sie-pilka-nozna-i-czym-bylo-cuju

Mistrzostwa Świata w Katarze 2022 = 9/11

W 2022 roku Mistrzostwa Świata FIFA odbędą się w Katarze. Przygotowania do tego mundialu pochłonęły więcej istnień ludzkich niż atak errorystyczny 9/11, ze względu na złe warunki pracy i złą infrastrukturę.

Ronaldinho i jego mecz z 23 bramkami

Brazylijczyk Ronaldinho Gaúcho, jeden z najważniejszych piłkarzy w historii futbolu, zasłynął w wieku 13 lat, dlaczego? Bo zdobył 23 bramki w jednym meczu, w którym jego drużyna wygrała 23-0. Od tego momentu zawodnik nie przestawał się rozwijać.