Gry planszowe, potocznie nazywane planszówkami, to odmiana gier towarzyskich, z których zwykle korzysta się w kilka osób (rzadziej dwójkami). Występują w formie plansz, na których używa się pionków lub innych przeznaczonych do tego celu akcesoriów. Do najstarszych gier tego rodzaju można zaliczyć m.in. szachy, młynka czy tryktraka. Wiele z nich zostało przeniesionych na komputery. Dzisiaj te gry, które występowały lata temu wyłącznie w formie planszówek, można sobie pobrać też na telefon i korzystać z nich wspólnie z innymi użytkownikami Internetu. Nie trzeba więc mieć wcale kompanów do zabawy. Wystarczy odnaleźć ich w sieci.

Gry planszowe ogólnie rzecz biorąc można podzielić na te tradycyjne oraz współczesne. Pierwszą grupę tworzą gry występujące pod postacią specjalnych plansz podzielonych na liczne pola lub mniejsze fragmenty. Rozrywka toczy się poprzez przesuwanie na nich pionków. Oczywiście każda gra ma swoje konkretne zasady, których przez cały czas należy się trzymać – nie wolno łamać żadnych reguł. Zwykle pinki przesuwane są w jakimś konkretnym kierunku, np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Współczesne gry planszowe rodzinne i towarzyskie zapewniają jednak dużo więcej wrażeń i emocji. To typ wspaniałej rozrywki, która idealnie sprawdza się podczas wszelkiego rodzaju spotkań i imprez. Takie gry planszowe najczęściej mają swoją fabułę. Realizując po kolei ich kroki, można wejść w rolę bohatera jakiejś historii i na nią wpłynąć albo po prostu doprowadzić ją do końca. W grach fabularnych raczej nie ma klasycznych pionków. Używa się w nich natomiast kar, żetonów czy nawet całych mini budowli. Tego rodzaju dodatki podwyższają atrakcyjność rozrywki i sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej emocjonująca i interesująca.

W grach planszowych naprawdę można się zakochać. Niektórzy wciągają się w nie tak mocno, że później całymi wieczorami przesiadują ze znajomymi przy planszówkach. A to oczywiście dobrze. Gry planszowe nie tylko bawią, ale także i uczą.